Historia – Powstanie i działalność III Zakonu Franciszkańskiego w parafii Najświętszego Serca Pan Jezusa w Czerwionce-Leszczynach
Franciszkański Zakon Świeckich powstał, by zjednoczyć wspólnotę modlitewną ludzi żyjących na co dzień w rodzinach, jak i ludzi samotnych. III Zakon jest otwarty dla wszystkich, którzy chcą w życiu codziennym realizować postulaty życia, ideały moralne i duchowe zaproponowane przez Świętego Franciszka. Pierwsi członkowie III Zakonu Franciszkańskiego z Czerwionki przynależeli do zakonu przy parafii pod wezwaniem świętego Jerzego w Dębieńsku. Wiemy, że już w 1893 r. do nowicjatu została przyjęta 32-letnia mieszkanka Czerwionki – Kordiana Szafarczyk. W 1920r. do III Zakonu należało 21 osób z Czerwionki. Dla wspólnoty przełomowy był rok 1927, kiedy to powstała w Czerwionce parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa, której pierwszym proboszczem został ks. Jan Komraus, który to zapoczątkował kult świętego Franciszka na terenie parafii. Opierając się na informacjach panewnickiej statystyki można stwierdzić, że w lutym 1928 r. czerwieński III Zakon św. Franciszka składał się z 56 tercjarzy tj. 7 braci, 45 sióstr i 4 panien. Pierwszym przełożonym FZŚ w Czerwionce został Karol Korzeczek. W każdą środę po porannej Mszy Świętej cała wspólnota odmawiała nabożeństwo Drogi Krzyżowej.
Drugim przełożonym grupy został Alojzy Gittner. Trzeba zaznaczyć fakt, iż w czasie II wojny światowej działalność Zakonu została niejako
zawieszona, chociaż z przekazów ustnych przetrwały informacje, że grupa tercjarzy gromadziła się na modlitwach w domach członków. Trzecią przełożoną została Gertruda Prokop. Należy podkreślić, że dzięki poświęceniu i zaangażowaniu ówczesnego proboszcza - Eryka Juraszka - drugiego proboszcza parafii, działalność zakonu została odnowiona po okresie wojennym. Powrócono do regularnych spotkań formacyjnych. Po pewnym czasie liczba uczestników zmalała do 10, brakowało nowych powołań. Kolejną przełożoną została Aniela Kowol.
Proboszcz parafii Eryk Juraszek bardzo ubolewał, że liczba Tercjarzy tak mocno zmalała. Wspierał przełożoną aby aktywność Zakonu wzrosła, wprowadził spis sióstr i braci. Lata 60. i 70. XX wieku nic nowego nie wprowadziły. Tercjarze przed każdą Mszą Świętą prowadzili modlitwy brewiarzowe i różaniec. W tym miejscu trzeba zaznaczyć fakt, że z powodu pożaru w Panewnikach nie zachowały się żadne dokumenty dokumentujące działalność III Zakonu na terenie Czerwionki. W latach późniejszych na probostwie awaria instalacji wodnej doprowadziła do zalania piwnic, gdzie mieściły się archiwa z działalności III Zakonu Franciszkańskiego przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czerwionce.
W 1980 r. nowym proboszczem parafii został ks. dziekan Feliks Hanusek, a po raz kolejny przełożoną zastała Aniela Kowol. Współpraca z proboszczem i przełożoną była bardzo owocna, szeregi wspólnoty Tercjarzy zasiliły nowe powołania. W 1998 r. po śmierci przełożonej nową przełożoną została Elfryda Szymura, która pełniła swą funkcję 3 lata. Od tego czasu spotkania odbywały się regularnie w każdą środę po porannej Mszy Świętej. Wspólnota brała czynny udział w pracach i uroczystościach parafialnych.
Dbano o prowadzenie rejestru członków.
Wraz z ks. Feliksem Hanuskiem Tercjarze poprosili ówczesnego Figura i relikwie św. Franciszka biskupa katowickiego Herberta Bednorza o wydanie Aktu Erygowania Franciszkańskiego Zakonu Świeckich przy parafii NSPJ w Czerwionce. Zgodę otrzymano 21 stycznia 1999 r. od księdza arcybiskupa Damiana Zimonia.
W 2000r. proboszczem parafii NSPJ w Czerwionce został ks. Antonii Szczypka, który chętnie zaangażował się w działalność tej grupy modlitewnej, dzięki czemu zainteresowanie III Zakonem znacząco wzrosło.
Kolejne wybory miały miejsce w 2001 r. w wyniku których przełożoną została siostra Trauta Pokusińska. Dzięki niej nastąpiło ożywienie Wspólnoty, spotkania odbywały się regularnie, organizowano liczne wyjazdy na spotkania modlitewne, rekolekcje i pielgrzymki. Siostra Trauta Pokusińska trzykrotnie pełniła funkcję przełożonej, łącznie przez 13 lat. W tym czasie zarządziła prowadzenie kroniki, dokładny spis członków oraz comiesięcznych sprawozdań ze spotkań, aktywnie także angażowała się w życie parafii.
W 2001r., na zaproszenie proboszcza, posługę jako rezydent w parafii przyjął ksiądz Franciszek Kubin, który zafascynowany osobą świętego Franciszka i całą wspólnotą franciszkańską został, za zgodą proboszcza, opiekunem duchownym FZŚ w Czerwionce. Ksiądz Franciszek wprowadził liczne zmiany, jego konferencje ascetyczne stały się nieodłącznym elementem comiesięcznych spotkań, uporządkował przebieg spotkania i sam przewodniczył modlitwie Wspólnoty. Odbywające się spotkania braterskie, pielgrzymki i rekolekcje doprowadziły do zacieśnienia więzi między członkami zakonu, a współpraca z innymi Wspólnotami III Zakonu Franciszkańskiego prowadziła do rozwoju duchowego.
Od 2001r. z ważnych wydarzeń z życia Wspólnoty Franciszkańskiej należy wymienić uroczyste Ornat franciszkański wprowadzenie relikwii Św. Franciszka do parafii NSPJ w Czerwionce, które odbyło się 27 maja 2003 r. z udziałem brata Jana Duraja OFM, przełożonego Rady Regionu Katowickiego. 25 listopada 2007r. nastąpiło uroczyste Sztandar franciszkański parafii NSPJ w Czerwionce (rewers i awers) poświęcenie sztandaru Franciszkańskiego Zakonu Świeckich przy parafii NSPJ. Podczas tej uroczystości poświęcono również ornat franciszkański oraz stułę. Mszę Świętą celebrował dziekan i proboszcz Antonii Szczypka wraz z koncelebransami księdzem Franciszkiem-Kubinem i Ojcem Tobiaszem OFM, który to wygłosił kazanie. Rozwój działalności III Zakonu przy parafii NSPJ w Czerwionce jest zawdzięczany ks. Franciszkowi, którego zaangażowanie, trud pracy i determinacja sprawiły, iż Tercjarze z Czerwionki mogli brać pełny i czynny udział w życiu Wspólnoty Modlitewnej. W 2010r. ks. Franciszek Kubin również przyjął przyrzeczenie zakonne. W styczniu 2010r. III Zakon z Czerwionki zostaje przeniesiony z Regionu Katowickiego do Regionu Rybnickiego. Od tego czasu kontakty i spotkania z członkami innych grup z regionu są regularne, dodatkowo liczne szkolenia pomagają w formacji duchowej całej Wspólnoty.
W maju 2014 r. miały miejsce kolejne wybory. Wspólnota wybrała nową przełożoną - siostrę Irenę Zielonka. W wyborach brali udział: siostra przełożona Regionu Rybnickiego Bogdana Fitał, asystent duchowy Ojciec Lucjusz OFM oraz ks. Franciszek Kubin. Nowa siostra przełożona Irena odebrała dokumentację wspólnoty na którą składały się m.in. rejestr Tercjarzy, prośby o wstąpienie do III Zakonu Franciszkańskiego oraz roczne sprawozdania pracy wspólnoty w parafii NSPJ w Czerwionce. Tę funkcję siostra Irena pełniła przez 8 lat.
W 2018 roku do domu Pana odszedł nasz opiekun ksiądz Franciszek Kubin. Naszym nowym opiekunem został ksiądz proboszcz Antonii Szczypka.
W 2022 roku na stanowisko przełożonej została wybrana siostra Aniela Liszka. W wyborach brali udział siostra przełożona Regionu Rybnickiego Cecylia Chmielińska, asystent duchowy Ojciec Dorian Plat OFM oraz ksiądz proboszcz Antonii Szczypka. Nowa siostra przełożona Aniela odebrała dokumentację wspólnoty na którą składały się m.in. rejestr Tercjarzy, prośby o wstąpienie do III Zakonu Franciszkańskiego oraz roczne sprawozdania pracy wspólnoty w parafii NSPJ w Czerwionce.
Obecnie asystentem duchowym dla naszej wspólnoty w Czerwionce jest Ojciec Grzegorz OFM.
Obecnie III Zakon Franciszkańskich Świeckich w Czerwionce liczy 16 tercjarzy, 16 sióstr. Wszyscy po złożonej profesji wieczystej. Siostra Aniela wraz z opiekunem ks. Proboszcem prowadzi regularne comiesięczne spotkania formacyjne, które odbywają się we wtorek po każdej pierwszej sobocie miesiąca po Mszy Świętej porannej. Po Eucharystii udajemy się do salki pod probostwem na wspólną integrację. Modlimy się jutrznię a następnie słuchamy konferencji przygotowanej przez naszego opiekuna.