Dziecko Maryi jest dzieckiem Bożym, a to znaczy, że jest kochane przez Pana Boga i jest przez Niego powołane do ŚWIĘTOŚCI!
A co to znaczy być świętym? Pan Bóg nie wymaga od nas wielkich rzeczy. Pragnie jedynie, byśmy każdego dnia byli Mu wierni, nie zapominali o Nim i starali się żyć zgodnie z przykazaniami.
„Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą. […] Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego.” (Mk 12, 30-32)
To jest zdanie dla każdego z nas! Maryja pozostała do końca wierna Bogu i kochała Go bardzo. Uczymy się od Niej!
Gdy już tu na ziemi będziemy szli drogą do świętości, po śmierci będziemy wiecznie się radować przy Panu Bogu.
Tam w Niebie, nie będzie smutku, łez, cierpienia, ale MIŁOŚĆ!!! Pan Bóg czeka na Ciebie. Czeka na każdego z nas!
Nasze spotkania odbywają się w każdą sobotę o godzinie 900. Na nich staramy się poznać i jeszcze bardziej pokochać Maryję. Poznajemy ją dzięki Ewangelii, Objawieniom, modlitwie. Chcemy Ją naśladować wypełniając obowiązki Dziecka Maryi.
Spotkania Dzieci Maryi to nie tylko modlitwa. Nie brakuje nam czasu na zabawy. Działamy bardzo dużo plastycznie np. tworząc piękne kartki okolicznościowe dla naszych starszych i chorych parafian. Od czasu do czasu zdarzy nam się wspólnie pośpiewać. Jak powiedział Święty Augustyn; „Bis orat, qiu cantat” – „Kto śpiewa, podwójnie się modli”. Staramy się jak najczęściej jeździć na wycieczki razem z ministrantami. Ostatnią wspominamy bardzo dobrze! Byliśmy wówczas w Kalwarii Zebrzydowskiej, aż na 4 dni! To była dopiero przygoda.
Jak doszło do tego, że powstały Wspólnoty Dzieci Maryi? Wszystko zaczęło się… we Francji. Kasia, zwykła dziewczyna, jak każda inna. W wieku 9 lat umiera jej mama. Był to dla niej ciężki czas, jednak ona się nie poddaje i szuka kogoś innego kto mógłby zastąpić jej matkę. I znajduje, najlepszą mamę, Maryję. Oddaje się w Jej opiekę.
Katarzyna, aby być jeszcze bliżej Maryi, pragnie wstąpić do klasztoru. Niestety, jej Tata nie jest zbyt przychylny tej decyzji, jednak po czasie się zgodził i Katarzyna wstępuje do zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia.
Nie długo po wstąpieniu Katarzyny do klasztoru, bo w 1830 roku objawia jej się Maryja. To Ona prosi ją aby wyrobić medaliki z jej podobizną, żeby szerzyć jej kult na całym świecie. To właśnie ten medalik każde dziecko przynależące do Wspólnoty Dzieci Maryi nosi na szyi. Katarzyna dotrzymuje obietnicy, w 1832 roku udało się wybić pierwsze Cudowne Medaliki i tak właśnie zaczynają rozwijać się różne grupy Maryjne.
Co dalej stało się z Katarzyną? Katarzyna żyła przez cały czas razem ze swoją Matką i jej synem – Panem Jezusem. Pomagała biednym i cierpiącym. Była wzorem dla wielu ludzi, a kiedy zmarła została ogłoszona świętą. Teraz znamy ją jako świętą Katarzynę Labouré.
Ale co dalej ze Wspólnotami Dzieci Maryi? Grupy Maryjne bardzo szybko się rozwijały. Niestety burzliwy czas w naszej ojczyźnie nie pozwolił na swobodne rozrastanie się grup.
Po Soborze Watykańskim II przypomniano wielką rolę Maryi. Niedługo potem znowu zaczęły powstawać różne maryjne grupy. Jedną z nich były właśnie Dzieci Maryi.
Oficjalnie 24 maja 1978 roku ksiądz Jan Morcinek na prośbę biskupa Herberta Bednorza założył pierwszą Wspólnotę Dzieci Maryi. W naszej parafii powstała dwa lata później, w 1980 roku.
Nasza parafialna grupa Dzieci Maryi liczy obecnie 11 osób.
-
Ksiądz Marcin Wójcik – opiekun
-
Ania Wencel – moderatorka
-
Kasia Gudzik – animatorka
-
Jadzia Pluta – animatorka
-
Amelka Cieślik – animatorka
-
Zuzia Marszałek
-
Karolina Kubica
-
Agata Pietrzyk
-
Zuzia Redosz
-
Zosia Redosz
-
Maya Marchewka
-
Emilka Mayer
Kiedyś mała Kaśka, a teraz ja i Ty jesteśmy Dziećmi Maryi i także na nas spoczywa ten sam obowiązek, co na Kasi. Musimy razem dbać o to, by wszystkim mówić o naszej najlepszej Matce – Maryi. Musimy się dużo modlić, aby mieć do tego siły. Możemy być dumni z tego, że jesteśmy Dziećmi Maryi, ale nie możemy na tym poprzestać. Trzeba działać!